Paduden Raceala si Gripa, 200 mg/30 mg, 10 comprimate filmate, Terapia

10,80 lei

În stoc

Shopping Cart

Nu ai niciun produs în coș.

Paduden Raceala si Gripa, 200 mg/30 mg, 10 comprimate filmate, Terapia

10,80 lei

În stoc

Partajează acest produs

Adauga produse in valoare de 199,00 lei pentru a beneficia de transportul gratuit.

Plată online securizată

Fotografiile afisate au caracter orientativ!

GTIN: 5944702207723 SKU: O27417 Categorie:

Descriere

Paduden Raceala si Gripa, 200 mg/30 mg, 10 comprimate filmate, TerapiaIndicatii:
Paduden raceala si gripa contine doua substante active:
Ibuprofen, care are acţiune antiinflamatoare, analgezică şi antipiretică (scade febra).
Clorhidrat de pseudoefedrină, care are acţiune decongestionantă pentru căile respiratorii superioare şi sinusuri.
– antiinflamator, analgezic, antipiretic şi decongestionant pentru căile respiratorii superioare şi sinusuri.
– se recomandă a fi utilizat in cazurile in care este necesară atat acţiunea antiinflamatoare/ analgezică/antipiretică a ibuprofenului, cat şi acţiunea decongestionantă a clorhidratului de pseudoefedrină.
Contraindicatii:
Nu utilizaţi Paduden raceala si gripa:
– hipersensibilitate la substantele active (ibuprofen si clorhidrat de pseudoefedrină), acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) sau la oricare dintre excipienţii acestui medicament.
Precautii:
Inainte să utilizaţi Paduden raceala si gripa, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Sarcina, alăptarea si fertilitatea:
Paduden Răceală si Gripă nu se administrează in timpul sarcinii sau alăptării.
Sarcina:
Medicamentul nu trebuie administrat in timpul sarcinii, luand in considerare că:
– inhibarea sintezei de prostaglandine de către ibuprofen poate avea o influenţă negativă asupra sarcinii şi/sau a dezvoltării embrionare/fetale.
Datele din studii epidemiologice sugerează o creştere a riscului de avort spontan, de malformaţii cardiace şi de gastroschizis după utilizarea unui inhibitor al sintezei de prostaglandină la inceputul sarcinii. Riscul absolut de malformaţii cardiovasculare a crescut de la mai puţin de 1% la aproximativ 1,5%. Se presupune că riscul creşte in raport de doză şi de durata tratamentului. La animale, administrarea unui inhibitor al sintezei de prostaglandină a avut drept rezultat creşterea numărului de sarcini pierdute pre- şi postimplant şi a letalităţii embrio-fetale.
In plus, la animalele cărora li s-a administrat un inhibitor al sintezei de prostaglandină in timpul organogenezei a fost raportată creşterea incidenţei diverselor malformaţii, inclusiv cardiovasculare.
Dacă ibuprofenul este utilizat de o femeie care incearcă să rămană gravidă doza trebuie să fie cat mai mică şi durata tratamentului să fie cat mai scurtă posibil. In al treilea trimestru de sarcină, toţi inhibitorii sintezei de prostaglandină pot expune:
– fătul la:
– toxicitate cardiopulmonară (cu inchiderea prematură a canalului arterial şi hipertensiune pulmonară);
– disfuncţie renală, care poate evolua pană la insuficienţă renală cu oligohidramnios;
– mama şi nou-născutul, la sfarşitul sarcinii la:
– o posibilă prelungire a timpului de sangerare, un efect antiagregant care poate să apară chiar şi la doze foarte mici;
– inhibarea contracţiilor uterine, cu intarzierea sau prelungirea travaliului de către ibuprofen.
Există o posibilă relaţie intre apariţia de malformaţii fetale şi expunerea la pseudoefedrină in primul trimestru de sarcină.
Alăptarea:
Administrarea medicamentului la femeile care alăptează este contraindicată deoarece:
– ibuprofenul este excretat in laptele uman, deşi la doze terapeutice in timpul tratamentului de scurtă durată, riscul de afectare a sugarului pare puţin probabil;
– pseudoefedrina se excretă in laptele matern in cantitate mare şi poate determina reacţii adverse cardio-vasculare şi neurologice la sugar.
Fertilitatea:
Utilizarea ibuprofenului poate afecta fertilitatea şi nu este recomandat femeilor care incearcă să rămană gravide. La femeile care au dificultăţi in a rămane gravide sau care sunt investigate pentru infertilitate, trebuie luată in considerare intreruperea tratamentului cu ibuprofen.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Au fost raportate in cazul administrării combinaţiei ibuprofen şi clorhidrat de pseudoefedrină ca reacţii adverse mai puţin frecvente: cefalee, oboseală, somnolenţă, nervozitate, vertij, astenie, palpitaţii şi tulburări de vedere.
Se recomandă evitarea administrării medicamentului PADUDEN Răceală si Gripă in cazul persoanelor ce conduc vehicule sau folosesc utilaje.
Mod de administrare:
Utilizaţi intotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Adulţi:
Doza iniţială recomandată este de 1-2 comprimate filmate. Dacă este necesar tratamentul se va continua cu 1 sau 2 comprimate filmate la 4-6 ore.
Doza maximă recomandată este de 6 comprimate filmate in 24 de ore (1200 mg ibuprofen).
Copii cu varsta sub 12 ani:
Nu se administrează copiilor sub 12 ani şi greutatea sub 40 kg.
Dacă aveţi orice intrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Compozitie:
Fiecare comprimat conţine: ibuprofen 200 mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg.
Prezentare:
10 comprimate filmate
Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi in intregime prospectul inainte de a incepe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Paduden Raceala si Gripa 200 mg/30 mg 10 comprimate filmate Terapia (analgezic, antiseptic, antiinflamator) face parte din grupa medicament: antiinflamatoare nesteroidiene (ains) , contine substanta activă: clorhidrat de pseudoefedrina, ibuprofen si poate fi utilizat in baza recomandarii medicului in afectiuni medicale cum ar fi: gripa, raceala, sinuzita si are indicatii in: durere .

Informații suplimentare

Marca