Faringo Hot Drink, 8 plicuri, Terapia

19,35 lei

În stoc

Shopping Cart

Nu ai niciun produs în coș.

Faringo Hot Drink, 8 plicuri, Terapia

19,35 lei

În stoc

Partajează acest produs

Adauga produse in valoare de 199,00 lei pentru a beneficia de transportul gratuit.

Plată online securizată de NETOPIA Payments

Fotografiile afisate au caracter orientativ!

GTIN: 5944702103919 SKU: X18061 Categorie:

Descriere

Faringo Hot Drink, 8 plicuri, TerapiaActiune terapeutica:
Faringo Hot Drink este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica, pe termen scurt a gripei, starilor febrile, frisoanelor şi racelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor in gat, disconfortului şi durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum şi a durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia.
Ingrediente:
Substantele active sunt paracetamolul, acidul ascorbic şi maleatul de clorfeniramina. Un plic contine paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg, maleat de clorfeniramina 4 mg. – Celelalte componente sunt: zahar, acid citric anhidru, zaharina sodica, aroma de lamaie.
Mod de administrare:
Utilizati intotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris in acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur. Adulti şi adolescenti cu varsta peste 15 ani Un plic Faringo Hot Drink de 2-3 ori pe zi. Intervalul intre administrari trebuie sa fie de cel putin 4 ore. Daca suferiti de afectare grava a rinichilor, intervalul intre administrari trebuie sa fie de cel putin 8 ore. Continutul unui plic de Faringo Hot Drink se dizolva intr-o cana cu apa fierbinte (aproximativ 200 ml). Se obtine o bautura cu aroma de lamaie care se bea fierbinte. Nu dizolvati şi nu administrati mai mult de un plic o data. Pentru tratamentul starilor gripale, este preferabila administrarea acestui medicament cu apa fierbinte, seara, din momentul aparitiei primelor simptome. 4 Informati medicul dumneavoastra sau farmacistul daca nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau dupa 5 zile de tratament. Nu depaşiti dozele recomandate. Daca aveti impresia ca efectul Faringo Hot Drink este prea puternic sau prea slab intrebati medicul dumneavoastra sau farmacistul.
Contraindicatii:
Nu utilizati Faringo Hot Drink 2 – daca sunteti alergic la paracetamol, fenacetina sau alte antiinflamatoare, feniramina sau alte antihistaminice sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6) – daca aveti un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza – daca suferiti de afectare grava a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi crescut in cazul administrarii prelungite de doze mari) – daca aveti tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara – daca suferiti de glaucom cu unghi inchis, istoric familial de glaucom cu unghi inchis sau glaucom cu unghi deschis – daca suferiti de afectare grava a ficatului – daca sunteti in tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO) non-selectivi – daca suferiti de pietre la rinichi (doze mari – 1 g acid ascorbic pe zi, timp indelungat) – daca aveti intoleranta la unele categorii de zaharuri (contine zahar); – daca aveti varsta sub 15 ani
Precautii:
inainte sa luati Faringo Hot Drink, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. – daca suferiti de boli ale rinichilor sau ale ficatului – daca suferiti de boli ale inimii, tensiune arteriala crescuta, boli gastro-intestinale sau epilepsie – daca aveti afectiuni preexistente ale ficatului este necesara monitorizarea functiilor ficatului in cazul tratamentului de lunga durata şi cu doze mari – daca aveti sindromul Gilbert (icter uşor) – daca consumati in mod obişnuit cantitati mari de alcool etilic – daca sunteti deshidratat sau aveti tulburari de nutritie, de exemplu cauzate de anorexie sau de nutritie deficitara – daca aveti deficit de glucoza-6-fosfatdihidrogenaza (deficit enzimatic) – daca aveti anemie hemolitica (distrugere anormala a celulelor roşii din sange) – daca aveti astm bronşic şi hipersensibilitate la acid acetilsalicilic – daca aveti febra, chiar dupa un tratament cu paracetamol – daca aveti diabet zaharat – daca aveti hemocromatoza, anemie sideroblastica şi talasemie – daca folositi in mod frecvent medicamente care amelioreaza durerea, in special in asociere cu alte medicamente ce reduc durerea, deoarece acest lucru poate determina afectarea rinichilor cu risc de insuficienta renala; – daca folositi in mod frecvent medicamente sedative (in special barbiturice) sau medicamente care contin alcool etilic; – daca luati deja alte medicamente pentru tratamentul durerilor care contin paracetamol nu utilizati Faringo Hot Drink inainte de a discuta cu medicul dumneavoastra sau farmacistul. Nu consumati bauturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu Faringo Hot Drink. Daca febra mare sau semnele de infectie persista mai mult de 3 zile sau daca durerea persista mai mult de 5 zile, adresati-va medicului dumneavoastra. Nu luati mai mult Faringo Hot Drink decat v-a fost recomandat şi consultati medicul daca acest lucru s-a intamplat accidental. O doza mai mare nu duce la ameliorarea mai rapida a durerii; in schimb poate determina leziuni grave ale ficatului. Simptomele unei afectiuni a ficatului apar dupa cateva zile. De aceea, este foarte important sa contactati cat mai curand posibil medicul daca ati luat mai mult Faringo Hot Drink de cat este recomandat in acest prospect. Vezi, de asemenea pct. 3 “Daca utilizati mai mult Faringo Hot Drink decat trebuie” Daca apar reactii alergice, tratamentul va fi intrerupt imediat.
Interactiuni:
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati orice alte medicamente. Nu luati Faringo Hot Drink concomitent cu un alt medicament care contine paracetamol. 3 Nu combinati Faringo Hot Drink cu alte medicamente (de exemplu barbiturice, carbamazepina, hidantoina, rifampicina, sulfinpirazona, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicina, izoniazida, mercaptopurina, metotrexat, saruri de aur, barbiturice, primidona, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporina, agonişti morfinici, antiacide, carbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultoprida, IMAO, deprimante ale SNC, atropina, fenitoina, deferoxamina) fara sa va consultati medicul sau farmacistul. Pentru a evita potentiale interactiuni intre diferitele medicamente, trebuie sa-l informati pe medicul dumneavoastra sau pe farmacist daca ati luat sau luati şi alte medicamente. Daca urmeaza sa faceti anumite investigatii de laborator, spuneti medicului ca utilizati Faringo Hot Drink.
Atentionari speciale:
Faringo Hot Drink contine zahar Acest lucru trebuie avut in vedere la pacientii cu diabet zaharat. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta fata de unele categorii de zaharuri, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament.
Sarcina si alaptare:
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. Sarcina intrebati-l pe medicul dumneavoastra sau pe farmacist inainte de a utiliza orice medicament. Spuneti-i medicului dumneavoastra daca sunteti gravida sau intentionati sa ramaneti gravida. Datorita absentei studiilor la animal şi la om, riscul nu este cunoscut. in consecinta, ca precautie, acest medicament nu trebuie administrat in timpul sarcinii sau in perioada de alaptare. alaptarea intrebati-l pe medicul dumneavoastra sau pe farmacist inainte de a utiliza orice medicament in timpul alaptarii.
Reactii adverse:
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele. Trebuie sa intrerupeti tratamentul cu Faringo Hot Drink şi sa consultati medicul imediat daca aveti simptome cum ar fi umflaturi ale fetei, limbii şi gatului, dificultati la inghitire, umflaturi roşii şi mancarimi ale pielii şi dificultati de respiratie. Frecventa reactiilor adverse asociate cu paracetamol este prezentata mai jos. Reactii adverse rare (pot afecta pana la 1 din 1000 persoane) – modificari ale trombocitelor (tulburari de coagulare) – tulburari ale celulelor stem (tulburari ale celulelor de la nivelul maduvei osoase, implicate in formarea celulelor din sange) – depresie, confuzie, halucinatii – ameteli, tremuraturi, dureri de cap – edem (acumulare anormala de lichid sub piele) – tulburari de vedere – dureri abdominale, sangerari gastrice şi intestinale, diaree, greata, varsaturi – tulburari ale functiei ficatului, insuficienta hepatica, necroza hepatica (moarte a celulelor hepatice), icter (ingalbenirea pielii sau a albului ochilor) – mancarime, eruptii cutanate tranzitorii, transpiratii, pete roşii pe piele, urticarie – supradozaj şi intoxicatie Reactii adverse foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 persoane) – trombocitopenie (reducere a numarului trombocitelor), leucopenie (scadere a numarului de celule albe din sange), neutropenie (reducere a numarului celulelor neutrofile din sange), anemie hemolitica (distrugere anormala a celulelor roşii din sange) – angioedem cu simptome precum umflarea fetei, buzelor, gatului sau limbii – reactii alergice severe (anafilaxie) – hipoglicemie (valori mici ale zaharului din sange) – daca anterior ati avut dificultati in respiratie cand ati luat acid acetilsalicilic (aspirina) şi/sau alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveti aceeaşi reactie la acest medicament – hepatotoxicitate (leziuni ale ficatului determinate de substantele chimice) 5 – boala severa de piele care pune viata in pericol prin provocarea de eruptii cutanate, descuamarea pielii (sindrom Stevens-Johnson) – boala de piele care pune in pericol viata prin provocarea de eruptii cutanate, descuamarea pielii şi rani (necroliza epidermica toxica) – insuficienta renala severa (deteriorare severa a functiei rinichilor) – boli ale rinichilor (nefrita interstitiala) – sange in urina (hematurie) – imposibilitatea de a urina (anurie) – au fost raportate cazuri foarte rare de reactii cutanate grave. Reactii adverse cu frecventa necunoscuta (frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile) – agranulocitoza (manifestata prin febra cu sau fara frisoane, ulceratii sau pete de culoare alba la nivelul buzelor sau mucoasei bucale, ulceratii la nivelul faringelui) – reactie alergica grava – şoc anafilactic – tulburari ale ficatului (hepatita) manifestate prin oboseala, ingalbenirea pielii sau a albului ochilor – mancarime la nivelul pielii, roşeata pielii, edem (acumulare anormala de lichid sub piele) – tulburari urinare şi durere Frecventa reactiilor adverse asociate cu maleat de clorfeniramina sunt prezentate mai jos. Reactii adverse cu frecventa necunoscuta (frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile) – trombocitopenie (reducere a numarului trombocitelor), neutropenie (reducere a numarului celulelor neutrofile din sange), anemie hemolitica (distrugere anormala a celulelor roşii din sange) manifestate prin ulceratii la nivelul faringelui şi febra, sangerari şi echimoze neobişnuite, fatigabilitate şi slabiciune neobişnuita – mancarime, eruptii cutanate tranzitorii, pete roşii pe piele, urticarie – edem (acumulare anormala de lichid sub piele) – reactii alergice severe (şoc anafilactic) – sedare şi somnolenta – efecte de tip atropinic (uscaciunea gurii, a nasului şi a gatului, constipatie, tulburari de vedere, dilatatia pupilei, palpitatii, tulburari de urinare) – tensiune arteriala mica cu senzatie de leşin la ridicarea in picioare – tulburari de echilibru, vertij – scaderea memoriei şi a capacitatii de concentrare, incoordonare a mişcarilor, tremuraturi – confuzie, halucinatii şi, foarte rar, agitatie, nervozitate, insomnie – tensiune arteriala scazuta la pozitia “stat in picioare” – imposibilitatea de a urina (retentie urinara) Frecventa reactiilor adverse asociate cu acid ascorbic sunt prezentate mai jos. Reactii adverse foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 persoane) – calculi urinari oxalici şi urici (pietre la rinichi) – durere ca o arsura la nivelul stomacului – diaree Aceste reactii ar trebui sa dispara daca intrerupeti administrarea de Faringo Hot Drink.
Supradozaj:
Solicitati imediat consult medical şi explicati-i exact cat de mult ati luat. Medicul dumneavoastra va va sfatui ce trebuie sa faceti. Este important sa-i spuneti doctorului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult paracetamol, exista un risc serios de afectare la nivelul ficatului datorita intarzierii instituirii tratamentului.
Prezentare:
8 plicuri

Informații suplimentare

Marca